ÇOCUĞUMDA VİTİLİGO VAR NE YAPMALIYIM?

Sağlık söz konusu olduğunda her birey endişelidir. Öyle değil mi? Bir mecaz yapmak gerekirse sağlıksız bir birey sağlıklı bir yaşam süremez. İnsan sağlığını kaybettiğinde veya sağlık sorunlarını ihmal ettiğinde sonrasında çok pişman olur. Çünkü hastalığa maruz kalan gene kendisidir. Hastalıklar tespit edildiğinde mutlaka önlem alınmalıdır. Sağlık şakaya gelmez. Lütfen sağlığınızı, bağışıklık sisteminizi koruyun. Sizlere bir hastalıktan bahsetmek istiyorum ve bu hastalığın çocuklarda görüldüğü zamanı, hastalığın seyrinden bahsedeceğim.
Öncelikle bu hastalığın adı vitiligo. Vitiligo bir deri hastalığıdır. Tıpta dermatoloji biriminin ilgilendiği alan olan cildiye bölümünün bir hastalığı olan vitiligo hem bebeklerde hem çocuklarda hem de yetişkinlerde görülebiliyor. Bu hastalık cildin üzerinde beyaz lekeler oluşturuyor. Nasıl oluşturuyor derseniz vücuttaki pigmentlerin eksikliğinden kaynaklanıyor diyebilirim kısaca. Peki çocuklarda vitiligo görülürse neler olabilir? İlkokul çağında bir çocuk düşünün. 8 yaşında olsun bu çocuk ve elinin üzerinde bir beyaz leke fark etsin. Bu fark ettiği lekeyi annesine göstersin ve bunu iyi ki yapsın bunu çünkü hastalığın erken fark edilmesi kesinlikle çok önemli. Örnek gösterdiğimiz çocuk bu hastalıktan nasıl etkilenebilir diye sorabilirsiniz kendinize. Nasıl mı etkilenir? Elbette psikolojik yönden oldukça etkilenir. Çocuk henüz daha ergenliğe girmemiştir fakat çevresinden hastalığı yüzünden tepki görebilir. Oysa bu hastalık onun kabahati değildir. Çocuk böylesine etkilenmişken anne ve babasına oldukça görev düşüyor haliyle bu görevler hem onun fiziksel sağlığıyla hem de ruhsal sağlığıyla alakalıdır. Ruhsal sağlığı korumak için çocuklarını pedagoga götürebilir aile örneğin. Uzman bir pedagog bu konuda vitiligo hastası çocuğa destek verecektir. Çocuğun ailesi vitiligo hastalığı konusunda endişeli olabilir. Fakat bu endişeyi kesinlikle çocuğa hissettirmemeliler. Bu hissi çocuğa ne kadar az yansıtırlarsa o kadar iyi. Çünkü çocuk kendini güvende hissetmelidir. Dışarıda mutsuz olan bir çocuk kendini evinde ailesinin yanında huzurlu hissetmesi daha iyi olur.
Ailelerin çocukları için yaptığı birçok şey vardır. Vitiligo hastası olan çocukları için fedakarlık yapan aileler yazın güneşli günlerinden uzak durmalılar. Çünkü vitiligo hastalığının etkisini arttıran güneş ışıklarını çocuktan uzak tutmak en iyi yöntem olacaktır.

Bilgilendirme
Ürün Sepete Eklendi.Sepete Git