ÇOCUKLARDA VE BEBEKLERDE VİTİLİGO

Dünyaya geldik ilk önce bebek olarak bu hayattaydık sonrasında çocuk sonrasında yetişkin sonrasında olgun bir birey. Tüm bu döngüler sürerken hayatın akışında her şeyi kontrol edemiyoruz. Bazen bebekken bazen yetişkin bir bireyken başımıza bir hastalık gelebiliyor, bir hastalık yaşayabiliyoruz. Bu hastalıklar sürerken hayat devam etmek zorundadır. Özellikle yeni doğan bebeklerin hastalığına oldukça üzülen aileler bebeklerinin tedavilerini yaptırmak için oldukça çaba harcarlar. Çocuklarda ve bebeklerde görülen birçok hastalık vardır. Sonuçta bu hayatta iyilik de sağlık da insanlar için. Öyle değil mi?
Sizlere çocuklarda ve bebeklerde görülebilen bir hastalıktan söz etmek istiyorum. Bir cilt hastalığı olan bu hastalığın adı vitiligodur. Vitiligo rahatsızlığı hastanın cildinde belirgin beyaz lekelerdir. Bu belirgin lekeleri bebeğinizde ya da çocuğunuzda fark ettiğinizde mutlaka güvendiğiniz bir dermatoloji uzmanına göstermelisiniz. Bu hastalık kalıtsal özellik gösterebilen bir hastalıktır. Tıp dünyasında henüz kanıtlanmamış olan bir durumdur bu. Hastalığın kalıtsal olup olmadığı tam olarak bilinmese de bebeklerde ve çocuklarda görülen vitiligo hastalığı fark edildiği an tedavi başlamalıdır. Dermatoloji uzmanının koyduğu teşhisle hareket edilmesi gereken hastalıkta bebeğin ve çocuğun sağlığı göz önüne alınmalıdır. Örneğin çocuğun huysuzlukları, ağlayışları doktorun muayenesinde çok etkilidir. Bu sağlık durumlarının sağladığı öğeler aile için de oldukça önemlidir. Aile deri hastalığı olan bebekleri için endişelenirler ve bir an önce tedavi başlansın isterler. Hal böyleyken vitiligo hastalığı için önlem alınmalıdır. Ailelerin dikkat etmesi gereken birçok husus vardır elbette. Bu hususlar hasta olan çocuğun ya da bebeğin sağlığını korumak esaslıdır.
Örneğin 7-8 yaşlarında bir vitiligo hastası çocuk güneşe maruz bırakılmamalıdır. Neden mi? Çünkü vitiligo hastalığının etkisini arttıran öğeler arasında güneş ışığına maruz kalmak vardır. Güneş ışığına maruz kalan cilt hastalığı nüksettirir. Bunun dışında hastalığı arttıran öğelerden biri ateşli hastalıklardır. Çocuklar ve bebekler ateşli hastalık geçirmeye çok eğilimli oldukları için aileler bu konuda oldukça sıkı önlemler almalılardır. Çocuklarını soğuktan ve terden korumalılardır. Her hastalığın çözümü vardır. Hastalıklardan korunmanız ve uzak olmanız dileklerimle.

Bilgilendirme
Ürün Sepete Eklendi.Sepete Git