VİTİLİGO KİMLERDE SIK OLARAK GÖRÜLÜR

Vitiligo daha çok Asya ülkelerinde Almanya’da görmekle beraber bebek ve 20 yaşındaki gençlerde daha çok görülmek sıklığı bulunmaktadır. Çevresel etkenlerim ve dengesiz beslenmenin de eşlik ettiği bu hastalık bebeklerde ve çocuklarda doktorlar teşhişte bulunmakta zorlanmaktadır. Genlerinde bu hastalığa daha önce yakalanmış olan kişiler büyük risk altında bulunmaktadırlar. Stres ve depresyonla devam eden bağışıklık sistemin çökmesi de bu hastalığa zemin hazırlarken B 12 vitamini eksikliği de bu hastalığın sık görülmesine neden olmaktadır. Oysa bazı dermatologlarda açıklamalarında güneş ışığına fazla maruz kalınmasından kaynaklandığın vurgularken bazıları da güneşe koruyucu kremler sürerek çıkmanın hiç bir sakınca yaratmadığından bahsetmekteler. bana soracak olursanız vitiligo pigmentere enerji veren sebebi hala çözümlenmemiş melanin hücrelerin işlevlerinin bozulmasından dolayı derideki büyük renk değişimidir.
Halk arasında ala hastalığı olarak tanındığını bilmeyen yoktur. Gene halk arasında büyüklerin bir sözü vardır . Bunun deniz mevsimi geçtikten sonra eylül ayında deri için zararlı sam yeli rüzgarının estiği ana denk gelinirse insanların derilerinde renk değişimi olacağı ve asla geçmeyeceklerini söylerler. Bu her sene bize Eylül ayında denize girerken sam yeli rüzgarına kapılmamamız adına sıkı tembihlerde bulunulurdu. Bu rüzgarın sadece eylül ayında olduğunu bilirler ama ne zaman isabet edeceğini kestiremezlerdi. Valla bazen diyorum ki tıp hala net bir cevap veremediği bu vitiligo için acaba bizlerin kocakarı masalı dediğimiz bu anlatımın altında bilimsel bir açıklama yatar mı diye de düşünmüyorum desem yeridir. Konuyu fazla saptırmadan bebek ve çocuklarda oluşan bu renk değişiminin fark edilmesi hekimleri her ne kadar zorlasa da ilaçlarla erken tanı sayesinde çözümlere de ulaşılmaktadır. Eğer hemen fark edip tedavi sürecine başladığınızda psikolojinizde sağlam tutmak zorundasınız. Vitiligo hastalığı aslında her yaşta insan da görülebilecek bir rahatsızlıktır. Ve bunda utanılacak sıkılacak bir durum olmadığına ilk etapta kendiniz inandırmanız ve yolunuza devam etmeniz gerekmektedir. Tedavi fazla külfetli olduğu için maddi yönden de bayağı sarsılacak karelerin yan etkileri de sizi zaman zaman psikolojik olarak etkileyecektir.
Ben diyorum ki tüm vitiligo hastalarına siz siz olun derinizde küçükte olsa renk değişimi olduğunu far ettiğinizde bir dermataloğa giderek gerekli tahlilleri yaptırmayı ihmal ettirmeyin. Şayet böylede bir rahatsızlıkla karşılaşan ebeveynler her konuda çocuklarının yanında olduklarını göstermeli bu zorlu süreci birlikte sabırla atlatmalılar diyorum

Bilgilendirme
Ürün Sepete Eklendi.Sepete Git