VİTİLİGOLUYUM VÜCUDUMDA KAŞINMALAR VAR.

Her insanda ufak tefek te olsa zaman zaman hastalıklar ortaya çıkabilmekte. Vücudumuzun derisinde gerçekleşen bir hastalık türü de vitiligo. Genellikle yüzde, ellerde ve genital bölgede olan bu hastalık, küçük beyaz lekelerden oluşur. Bu küçük beyaz lekeler, yuvarlak veya oval olabilmektedir. Boyutları çok çok küçük olabilir, hatta nokta kadar bile küçük olduğu gözlenmektedir. Boyutu büyükte olabilir, tabiri caizse avuç içi kadar bir büyüklüğe de sahip olabilir. 
Bu hastalık her yaşta görülebilme olasılığına sahiptir. Vitiligo hastalığı olan hastaların birkaçında kaşıntı şikayeti de çok fazla olmaktadır. Beyaz lekelerin çıktığı bölgelerde kaşıntı gittikçe artmaktadır. Bu durumda vitiligo hastalığı olan hastaların %30'u kaşıntıdan şikayet etmektedirler. Kaşıntısı artan hastalar tedavisini gördüğü doktora bu şikayetinden de bahsetmelidir. Vitiligo hastaları genellikle bu yüzünde, ellerinde ve boyun bölgelerinde çıkan küçük ya da büyük beyaz lekelerden dolayı çok şikayetçi olurlar. Ve bu lekelerden dolayı psikolojik olarak dışarı çıkmayan hastalara bile rastlanabilinmektedir. Görünüşleri açısından hep kendini geri planda hisseden ve içine kapanan hastalar olabilmektedir. Bu hastalıkta kaşıntılar gece saatlerinde uykudan uyandıracak derecede bile olabilir. Hastalar çoğunlukla kaşıntı kremleriyle ya da uykudan uyanıp soğuk su kompleksi yaparak kaşıntıyı gidermeye çalışırlar. Bu konuda uzman hekimleriniz tarafından kontrol altına alınmalısınız ve tedavinize devam etmelisiniz. Dışarı çıkmaya devam etmelisiniz,kendinizi odaya kapatmamalısınız. 

Vitiligo hastası olanların yine çoğunda tiroid rahatsızlığı da görünmektedir. Genellikle vitiligo teşhisi konulan hastalara öncelikli olarak tiroid testi uygulanmaktadır. Buna göre tedavi yöntemi yapılmaktadır. Vitiligo hastalığının genellikle tedavisi olduğu bilinmemektedir. Yurtdışında uygulanan yöntemler ise tam verim sağlamamaktadır. Vitiligo hastalığının tedavisi çok olmasa bile, kaşıntı problemine mutlaka çözüm bulunabilmekte. Muayene olduğunuz uzman hekiminiz kaşıntı probleminizin nedenini bulacak ve ona göre tedavi uygulayacaktır. Bu hastalıkta en önemli olan hastaların psikolojik durumudur. Kendinizi bu hastalıkla barışık tutarsanız sizin için her şey daha kolay olacaktır. Her yaşta görülebilme olasılığı vardır. Bazıları yazın güneşten olduğunu düşünerek bu hastalığı geçiştirirler ve ileride daha çok büyüyen beyaz lekelerin boyutları artarak yayılım göstermektedir. Sağlıklı günler dilerim.

Bilgilendirme
Ürün Sepete Eklendi.Sepete Git